
A nemez tisztítása

Sokan gondolják, hogy a nemez tisztítása nehéz feladat, de ez szerencsére nem teljesen igaz.
Tény, hogy a kefével, porszívóval óvatosan kell bánni, mivel a nemezminta a felső pár milliméteres rétegben van, ezért azt óvni kell a kopástól. A hátoldalt lehet finoman porszívózni, súrolni, ha szükséges, pl. a nyeregalátétek esetében.
A leghatékonyabb a mosás. Sokan ettől féltik a legjobban, pedig a nemez nagyon jól viseli a mosást, hiszen forró vízben gyúrva készül. Az "utókezelésre" viszont érdemes nagyobb gondot fordítani, hogy nemeztárgyaink megőrizzék eredeti szépségüket.
Egyszerűbb, jól meggyúrt darabokat a mosógépbe is be lehet
dobni akár, de azért az a biztos, ha kézzel mossuk nemezeinket, szappannal vagy
samponnal, így mehetnek forró (amit a kezünk még
bír) vízbe is nyugodtan. A jól
meggyúrt nemez így tisztítva
nem megy össze, amelyik összemegy az nem volt eléggé meggyúrva.
Az megtörténhet viszont, hogy kicsit kimegy a formájából. Ez egy-két centit jelent plusz-mínusz itt-ott, mert a gyúrás során a legkisebb egyenetlenség az anyagvastagságban azt eredményezi, hogy nem egyenlő mértékben tömörödik a gyapjú. Ezt készítés közben úgy ellensúlyozzuk, hogy a gyúrás során többször, és utána is még nedvesen jó erősen kihúzkodjuk, formára igazítjuk az anyagot, elkészülte után pedig vízszintesen kiterítve, az üreges tárgyakat kitömve szárítjuk. Kicsit úgy viselkedik, mint a bőr, úgy marad, ahogy megszáradt. Ezt minden mosás után ugyanígy el kell végezni, hogy megőrizzük a darab eredeti formáját.

Az oldalon látható munkák saját tervezésű alkotások, szerzői jogi védelem alá tartoznak!